Viprati

Viprati

Dýmky od Vipratiho mají charakter vášně, ale přitom vychází z tradice. Vipratiho dýmky si našly své příznivce na celém světě. Kvalitní dřevo, skvělá finální úprava i zajímavé tvary, to vše charakterizuje Vipratiho výrobu. Dokáže totiž kuřákovi nabídnout nejen zajímavý originál v podobě free handu s krásným dřevem, doplněný elegantním stříbrným náustkem, ale i klasickou dýmku zdobenou kroužkem z rohoviny nebo rohovinovým náustkem. Takové dýmky neztrácí nic ze své krásy ani po několika letech. Dýmka od Luigi Vipratiho vás většinou hned osloví svým kouzlem.

Historie
Luigi Viprati se narodil roku 1953 a svůj první „artisan“ si vyrobil spíše pro zábavu v roce 1972, v době, kdy trávil svůj čas v armádě v Římě. Jeho vůbec prvními zákazníky byli otec a dědeček. Po deset let prodával své dýmky dalším italským firmám. Tyto dýmky se však prodávaly pod hlavičkou zavedených italských dýmkařských firem. Teprve roku 1984 vznikla vlastní značka Viprati.  Zpočátku Luigi nabízel velmi dobrou kvalitu svých dýmek za velmi rozumnou cenu. Se vzrůstající oblibou svých free handů a ostatní dýmkařské produkce však ceny stoupaly vzhůru. Dnes se již cenově neliší od ostatních italských výrobců ručně vyráběných dýmek. Luigi kombinuje klasické tvary, které najdeme u mnohých dýmkařských firem na severu Itálie, a současně nabízí i extravagantní free handové kousky. Je proslulý především svými free handy, které jsou velmi populární například ve Švýcarsku, Německu, Velké Británii či USA.

Sortiment
 Řada sběratelů vyhledává jeho dýmky zdobené pravou rohovinou nebo dýmky označené jako „VIP“. Nejoblíbenější série s množstvím různých variant a tvarů tvoří „Colection Special“. Jedná se o řadu streight grain briarových hlaviček, které jsou dozdobeny dřevěnými kroužky nebo meršánem. Pískované dýmky prodává pod hlavičkou „Corteccia“. Každá dýmka je ručně vroubkována. Mezi oblíbené série patří i limitovaná edice dýmek pojmenovaná podle věhlasného španělského malíře Salvatora Dalího. Řada dýmek „Dalí“  se vyrábí ve třech povrchových úpravách. Pro letošní rok je to světlá, hnědá a hladká half bentka zdobená stříbrem. Náustek je mírně prohnutý a hranatý. Celkově se dýmek se jménem Dalí vyrobí pouze tři sta kusů ročně.
Luxusní free handy, které jsou zdobeny pravou rohovinou prodává Luigi pod názvem „Fiammata“. Pro milovníky klasických tvarů má sérii „La Classsica“. Většinou jde o bentky nebo half bentky ve světlém provedení, kdy každá dýmka je zdobena stříbrným náustkem. Série s klasickými tvary má relativně dobrou cenu.
Viprati svoje dýmky klasifikuje pomocí jetelového listu od „1Q“ (jednolístek) až po „5Q“ (pětilístek), přičemž „5Q“ je nejvyšší stupeň kvality dřeva. Následuje řada Fiammata a Collection (tyto dvě série mají i speciální značení) a dále jsou to pískované dýmky a rustikované dýmky.