Stanwell

Stanwell

Kreativní dýmky Stanwell 

Největším současným dánským výrobcem dýmek je firma Stanwell se sídlem v Borupu. O firmě Stanwell můžeme s přehledem tvrdit, že výrazně ovlivnila dýmkový design, neboť byla po řadu let „líhní“ skvělých designérů a kreativních autorů dýmek.

Historie
Zakladatel firmy Poul Nielsen roku 1942 vytvořil sérii dýmek, které se staly základem pro typickou dánskou výrobu dýmek. Poul Nielsen byl nejen výborný dýmkař, ale i obchodník. Pro název firmy nezvolil tolik typické dánské jméno, ale anglické. Ve válečných letech byl briar na výrobu hlaviček nedostatkovým zbožím, a tak se dýmky vyráběly z různých „náhražkových“ dřev. Ve válečných letech nebylo možné importovat briarové dýmky z tradičních zemí jako byla Anglie a Francie. Této drobné skulinky ve skromném válečném trhu využil právě Poul Nilsen, který začal vyrábět své vlastní dýmky Roku 1942 založil novou firmu, kterou pojmenoval dosti netradičně - Stanwell. Zvolil pravé anglické jméno, protože anglické dýmky byly nejžádanější. Aby Nielsen zaujal dánské dýmkaře, začal vyrábět velmi kvalitní dýmky pod anglickým jménem Stanwell v malém přímořském městečku Zealand. Když se po válce život vrátil zpět do normálních kolejí, pokračoval Nielsen ve výrobě dýmek už z pravého briarového dřeva. Roku 1965 se Stanwell přestěhoval do Borupu, kde sídlí dodnes. Od ledna roku 2000 patří továrna firmě Nordisk Tobaks Kompagni A/S, která je součástí koncernu Scandinavian Tobacco Company. 

Sortiment
Dýmky Stanwell rozpoznáme podle výrazného kovového korunovaného písmene „S“ na náustku. V současnosti firma nabízí nesčetné množství tvarů a deset typů povrchových úprav. Vedle základních modelů v hladkém a pískovaném provedení, vyrábí i modely se stříbrnými či mosaznými kroužky, dýmky zdobené rohovinou nebo bambusem. Každý dýmkař si určitě mezi stanwellkami najde svoji favoritku, neboť má opravdu z čeho vybírat. 
Oblíbené řady
Pro ty kuřáky dýmek, kteří mají rádi velké tvary nabízí firma Stanwell velmi úspěšný typ dýmky Calabash (model 162), Hexagon (model 171), Facet (model 163), Viking (model 172) nebo oblíbený Rhodesian (model 173).
Milovníci spíše klasických tvarů, drobnějších rovných dýmek sáhnou například po sérii Liverpool nebo si mohou vybrat z modelů číslo 11, 12 či 13. Právě model číslo 11 je typickým představitelem dánského designu 50. let, tedy za působení Sixtena Ivarssona.
Pro vášnivé čtenáře a kuřáky dýmek je v prodeji série dýmek nazvaná podle pohádkáře Andersena. Jedná se o dýmky, které mají dva typy vyměnitelných náustků. Krátký pro běžné, každodenní použití a dlouhý pro čtení.
Pro své sběratele a nadšence firma každoročně připravuje jak  výroční dýmku roku, tak i vánoční dýmku.