Savinelli

Savinelli

Severoitalské dýmky Savinelli mají mezi dýmkaři ve světě dobrý zvuk. Jsou elegantní, v nabídce je řada příjemných tvarů, vynikají dobrou funkčností a jsou zhotoveny z kvalitního briarového dřeva. I když převažuje u firmy Savinelli řada klasických tvarů, najdeme v jejich portfoliu i kvalitní ručně dělané free handy. Ty jsou srovnatelné se všemi drobnými italskými výrobci, kteří se na tyto dýmky specializují. Tato milánská firma může nabídnout každému kuřákovi dýmek jemnou eleganci v klasickém provedení. Platí zde rčení, že klasika nezestárne, a proto jsou dýmky Savinelli mezi dýmkaři stále žádané a oblíbené. 

Historie
Počátek firmy se datuje do roku 1876, kdy si  Achille Savinelli otevřel obchod na ulici  Orefici v centru Milána a začal zde  prodávat dýmky a různé kuřácké příslušenství. Protože mu obchod mu dobře prosperoval, mohl seAchille Savinelli pustit do vlastní výroby dýmek. 
Když obchod s vlastní výrobou vzkvétal, přidali se k Achillovi jeho syn Carlos i vnuk Achille junior. V roce 1956 se Achille junior rozhodl investovat do nového závodu v Barasu. Zde firma dosáhla v 60. letech největšího rozmachu. Bylo to z velké části díky výraznému exportu do Ameriky, kde se „savinelky“ staly módním a žádaným artiklem. Díky získanému kapitálu se mohla firma dále rozvíjet a investovat do kvalitní výroby. Dnes sídlí firma přímo v centru Milána, je největším italským výrobcem dýmek a jméno Savinelli se stalo synonymem pro kvalitní a stále módní, italské dýmky. Svojí firemní politikou  navázali Savinelli na základy italského dýmkařského průmyslu, zejména na firmu Rossi, která v době svého vrcholu produkovala 30 miliónů dýmek ročně, a která zanikla koncem 50. let 20. století. Rodinná firma Savinelli dodala světu konfekční, ale přitom velmi módní dýmky s vysokou kvalitou zpracování a s využitím místního briaru. Celková roční produkce dýmek je přes 60 000 kusů a řadí firmu Savinelli mezi přední světové výrobce dýmek současnosti.

Sortiment
Výroba je u Savinelli rozdělena na dvě části. V první části se dýmky vyrábí pouze ručně,například řady Autograph, Linea Piu, Artisan a série Collection. Ve druhé části jsou dýmky vyráběny strojově. Velmi stručně lze popsat výrobu asi takto. Předvrtané přířezy jsou upevněny do stroje, který vyfrézuje požadovaný tvar, začištěné hlavičky jsou ručně mořeny a voskovány. Na hlavičku je napasován náustek a kroužek. Na každé dýmce Savinelli najdete vyraženy následující indicie: logo Savinelli ve tvaru erbu s písmenem „S“ a nad ním dvě dýmečky, označení modelu a název  dýmky. Na náustku je pak vyražen erb ( u klasických sérií) nebo podpis Achilla Savinelliho (u ručně dělaných dýmek).  Pouze jedna dýmka z tisíce se stane Giubileo d´Oro, „zlatou jubilejní“ dýmkou. Většinu Autoghraphů vyrábí nejzkušenější padesátiletý mistr Amadeo Bogni. Dalšími zkušenými mistry a řezbáři jsou Ignazio Guarino a Franco Toscan. Tito tři pánové zodpovídají za veškerou ruční výrobu dýmek u firmy Savinelli.

Dýmky Savinelli jsou vždy dobře vyvážené dýmky s čistými liniemi. Ve svém katalogu Savinelli nabízí bohaté spektrum dýmek, 72 tvarů v různých finálních úpravách a více než 50 různých sérií. Oblíbenými  řadami jsou například Octavia, Roma nebo Alligator, který se stal typickým znakem italské výroby. Dýmka, která perfektně ladí s vašimi koženými doplňky. Snad nejpopulárnějším tvarem, bereme-li v úvahu, že co kuřák dýmky, to jiný oblíbený tvar, je model 320 KS. Názvy dýmek znějí poeticky a typicky italsky: Toscana, Roma, Riviera, Laguna, Opera, Moka. Pro sběratele je každoročně připravována jak výroční dýmka roku, tak i vánoční dýmka.