Rattray´s

Rattray´s

Dýmky značky Rattray´s

Značka Rattray´s je oblíbená zejména pro silnější tabákové anglické směsi, nicméně majitelé značky cítili nutnost mít pod značkou Rattray´s i dýmky.

Počátek značky se píše v roce 1903, kdy si tehdejší majitel luxusního obchodu, otevřel v hlavním skotském městě – Perth – obchod specializovaný na míchání vlastních tabákových směsí – Tobacco Blender. Ten majitel se jmenoval Charles Rattray. Obchod v průčelí měl několik soch, znázorňující Skotského vévodu a po stranách sochu Aztéka a také skotského muže. Brzy si výrazný obchod získal jméno především díky vynikajícím a kvalitním tabákům.

Charles Rattray se narodil ve Skotsku roku 1880, byl vyučen v tabákovém průmyslu v Dundee ve Skotsku a rozhodl se zrealizovat svůj sen, a to mít vlastní obchod s mícháním tabákových směsí. Roku 1903 otevřel svůj House of Rattray v Perthu, kde vybudoval jednu z největších tabákových firem na Britských ostrovech. Charles Rattray je velmi známou postavou v tabákovém světě. Zatímco Charles Rattray se specializoval na míchání tabáku v Perthu, neměl souběžně vlastní výrobu dýmek. V té době spolupracoval s anglickými výrobci, kteří mu dýmky vyráběly přímo pro něj. V současnosti se mnoho anglických tabákových firem zavřelo a výroba se v samotné Anglii ukončila. Mnoho firem zaniklo nebo se staly součástí nadnárodních koncernů, kterým se v současnosti, při velkých nákladech na ruční práci v Anglii, výroba dýmkového tabáku zde nevyplatí. V případě Charlese Rattraye alespoň recepty a značku zachránil německý výrobce a znalec dýmkových směsí Kohlhase and Kopp. Díky nim značka Rattray´s neskončila někdo hluboko zapadlá trezorech nadnárodních společností. V současnosti Kohlhase and Kopp vyrábí stále několik tradičních a oblíbených dýmkových směsí pana Rattraye. Také v duchu jeho tradice se rozhodli znovu nechat vyrobit i dýmky značky Rattray´s. Rozhodli se využít nabídku ze Saint Claude ve Francii, protože v Anglii by dýmky byly neskutečně drahé. Dýmky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního italského briaru. Jsou vyrobeny tradiční metodou, která se používala před 100 lety.  Dýmky jsou klasických anglických tvarů, které dokonale splňují odkaz tradičního kouření dýmky na Britských ostrovech.

Dýmky jsou vyráběny především podle nápadů Olivera Koppa, který se velmi zasloužil o znovu obnovení dýmek se jménem Rattray´s. Kombinuje klasické anglické tvary s modernějšími akrylovými náustky. Dýmky jsou zdobeny stříbrem, ale také třeba bambusem nebo dubem. Vydávají také dýmku roku. Která je více zdobená stříbrem a to jak na kroužku, tak i po obvodu hlavičky dýmky. Pro dýmku roku je vždy vybrán klasický anglický tvar, jako pro pravého britského gentlemana.

Ve znaku dýmek Rattray´s nalezneme keltský znak Triskelion. Jedná se o symbol, skládající se ze tří do sebe zapadajících spirál. Dýmky mají klasické tvary a nesou velmi často názvy odkazující na skotského ducha.  Jako například „Starý Perth“, „Skotský bodlák, Kelpie – což je skotské pojmenování vodního ducha, který přebývá ve skotských jezerech „loch“. Nejznámější je případ Loch Ness. Nebo například řada dýmek pojmenovaná podle ostrova Islay. To je dnes jedno z nejznámějších míst ve Skotsku díky single malt skotské whisky.

Dýmky značky Rattray´s ctí skotského ducha. Rozhodně jsou velmi kvalitní volbou pro mnohé milovníky dýmek.

Text: Michaela Stanislavová

 

Foto: Rostislav Čuřík

Rattray´s
Rattray´s
Rattray´s