Peterson

Peterson

Dýmky Peterson

Svět přemýšlivých mužů


Dýmky irské firmy Peterson zaujímají v každé sbírce pravověrného kuřáka dýmek své čestné místo. Pokud se budeme ptát, proč tomu tak je, pak nám zkušený dýmkař odpoví, že jeho „petersonka“ vyzařovala tak svébytné kouzlo, že jakmile si  ji vzal do ruky, musel ji zkrátka mít. Ale jen samotné kouzlo by asi nestačilo. Souhrnně bychom mohli říci, že dýmky firmy Peterson se vyznačují klasickými, příjemně konzervativními tvary, jejichž vznik se datuje do počátku 20. století. Tyto dýmky  jsou harmonicky vyváženým celkem, velmi dobře se drží v rukou, většinou jsou střídmě zdobeny stříbrem. Mají optimální funkčnost, která je  zaručená „petersonovým“ patent systémem a udržují si stabilně kvalitní zpracování podpořené výběrem  toho nejlepšího briaru. Petersonky si oblíbili a kouřili například pánové Mark Twain, Sir Arthur Conan Doyle nebo například Georges Simeon a samozřejmě mnozí další umělci, spisovatelé, politici, filosofové.
Ti všichni přemýšliví muži kouřili a kouří dýmku Peterson. Na počátku 20. století měla firma ve znaku obraz staršího muže s brýlemi, který kouřil dýmku Peterson typu „bent“  s titulem, který zněl: „Thinking Men“ neboli přemýšliví muži.

Historie
Prazáklad této irské firmy lze najít  v roce 1865, kdy norimberští bratři Friedrich a Heinrich Kappové otevřeli v Dublinu na Grafton street číslo 55 obchod s tabákem a dýmkami. Obchod byl strategicky umístěn na hlavní dublinské třídě,  hned naproti Triniti Collage a velmi brzy se stal prestižním tabákovým obchodem. Firma „Kapp Brothers“ prosazuje luxusní zboží a zaměřuje se na prodej těch nejkvalitnějších dýmek z briaru a mořské pěny. Někdy v polovině století se v Dublinu usadil rodák z Rigy, zkušený dýmkař Charles Peterson, který se přidal k bratrům Kappovým. Tento talentovaný muž vynikal nad jiné řemeslnou zručností a citem pro materiál. O deset let později, přesně v roce 1875, se tito muži rozhodli podnikat společně. Mladá firma „Kapp and Peterson“ začíná tvořit moderní dějiny dýmkařství. Charles Peterson nebyl jen zručný řemeslník a znalec materiálu, ale také přemýšlivým badatelem, estétem a filozofem. Uznával, že dýmka je nejen zdrojem potěšení, ale také odrazem kuřákovy osobnosti. Rok 1890 byl pro firmu Kapp and Peterson klíčový v moha ohledech. V tomto roce totiž Charles Peterson vynalezl svůj životní patent. Systém, jehož podstatou je vzduchová komora v troubeli dýmky, v níž se při kouření stráží nepříjemný kondenzát z tabáku. Peterson si tento systém nechává patentovat. O dalších devět let později vzniká Petersonův speciální náustek. Kouřový otvor je na konci tohoto náustku vyvrtán tak, aby kouř byl veden na kuřákovo patro, nikoli na citlivější jazyk. Kouření z dýmky opatřené Petersonovým náustkem má v porovnání s obyčejným náustkem chladnější kouř. Roku 1905 získává firma Peterson a její dýmka s patentem Peterson zlatou medaili na národní výstavě v Anglii.
Brzy si firma získává jméno po celém světě. Dnes se dýmky Peterson nesmějí chybět v žádné speciální tabákové prodejně na světě.

Sortiment
Základ sortimentu firmy Peterson dnes tvoří již klasické, velmi příjemné tvary, které za století nedoznaly příliš zásadních změn. Nicméně v 80. letech 20. století přišli u Petersonů s nápadem vyrobit kolekci dýmek pod názvem Sherlock Holmes. Dnes je tato série jednou z nejžádanějších kolekcí a i jména jednotlivých dýmek jsou naprosto výmluvná: The Original (dýmka má připomínat samotného detektiva Holmese), The Baker Street, The Baskerville, The Professor (Moriarty), The Watson, The Deerstalker (dýmka pojmenovaná podle lovecké čepice, jakou nosil i Sherlock), The Squire (dýmka pojmenovaná podle prvního publikovaného příběhu Sherlocka Holmese, odvolává se svým jménem na venkov a venkovského šlechtice). Díky velkému ohlasu a zájmu byla tato série 7 dýmek pojmenovaná podle postav a míst z pera autora A. C. Doyla, rozšířena o dalších 7 dýmek pod názvem:„Return of Sherlock Holmes“ – neboli Návrat Sherlocka Holmese. První dýmka z této série The Rathbone – je pojmenovaná po anglickému herci, který v detektivním, filmovém ztvárnění Sherlocka Holmese představoval hlavního hrdinu. Rathbone si vychutnával zejména kuřácké scény, protože byl nejen vášnivým kuřákem, ale také sběratelem Petersonek. Druhá dýmka – The Hudson - má připomenout starostlivou hospodyni Holmese a Watsona, dále je to - The Mycroft – dýmka je pojmenovaná podle bratra Sherlocka Holmese. Čtvrtou dýmkou je - Lestrade – snaživý inspektor, pátou zdobí jméno – Milverton – páteční dýmka je pojmenována podle „nejhoršího člověka v Londýně“ , následuje – The  Strand – dýmka pojmenovaná po časopisu, který poprvé uveřejnil příběhy Sherlocka Holmese a konečně poslední dýmka - The Hansom – odkazuje na kouření dýmky v kočáru a drožce. 
Nedílnou součástí většiny Petersonek je stříbrný kroužek, který má vyražen punc ve tvaru tří hlavních znaků. Na každém stříbrném kroužku firmy Peterson najdeme nejprve symbol Hibernie, následuje korunovaná harfa a posledním znakem je tiskací písmeno, označující rok puncování stříbra. Tyto tři značky garantují pravost a ryzost použitého stříbra. V letošním roce se mohou milovníci petersonek radovat nad novou řadou „Sherlock Holmes Classic“ v elegantním, meršánovém provedení. 
Oblíbené řady jsou Aran, Donegal, Killarney, Peterson Systém, Spigot a další.