DB - Design Berlin

DB - Design Berlin

Design Berlin
Všeobecně se německé dýmky vyznačují vysokou kvalitou provedení. Přestože nedosahují věhlasu anglických či irských kolegyň, určitě by neměly chybět ve sbírce. V Německu se preferuje „zdravější“ kouření, proto je drtivá většina dýmek opatřena 9mm filtrem. Moderní design a kvalitní provedení německých dýmek to jsou přednosti, které neujdou žádnému milovníkovi dýmkařského umění. 

Historie
Jednou z nejznámějších dýmkařských firem v Německu je Dýmkařské studio Hartmann Design Berlin. Na počátku roku 1948 bylo založeno malé dýmkařské studio Huberta Hartmanna v Berlíně. V té době navrhoval dýmky pro Hartmanna vynikající mistr Rudolf Apelt, který dýmkám opravdu rozuměl. Ve studiu pracovali dýmkaři z oblasti Thüringenu, která byla proslulá výrobou dýmek. Firma se úspěšně rozvíjela a vybudovala si dobré jméno po celém Německu. V polovině 70. let ji koupila Planta a s názvem „ Pfeifenstudio Hartmann Design Berlin“ pokračovala v úspěšné výrobě dýmek. Mezi výrazné osobnosti tohoto dýmkařského studia patří i Lothar Schirwitz, jehož jméno je známé po celém Německu i v zahraničí. Ten byl přijat do studia panem Hartmanem roku 1954 a v 60. letech se stal uznávaným odborníkem a designérem „db“ dýmek. Pro Schirwitze jsou charakteristické volné tvary dýmek, které se často výrazně liší od klasických tvarů. Schirwitz také vyvinul systém pro zdokonalení náustku. Jedná se o speciálně vyráběný akrylový náustek se dvěma kouřovody. Do úst tak vedou dva otvory, těmi kouř lépe táhne a dobře se v ústech rozptyluje. Zmírňuje se tím ostrost tabáku. V roce 1992 koupila firma Planta továrnu na výrobu dýmek v bývalém východoněmeckém Thüringenu. Zde se vyrábějí tradiční porcelánové dýmky s mysliveckými a přírodními motivy a levnější, především pískované dýmky. Kvalitní designové dýmky však stále vznikají v provozovně v Berlíně.

Sortiment
Dýmky Design Berlin jsou označeny malými, mosaznými písmeny „db“ na náustku. Jsou vyráběny ve 24 tvarech v různých povrchových úpravách. Náustky jsou většinou akrylové, někdy i kaučukové a tzv. cumberland. Je všeobecně známo, že Berlín je městem moderního designu. Projevuje se to i v dýmkách. V nabídce firmy Design Berlin najdeme i moderní dýmky ozdobené mosazným kováním, stříbrem nebo moderním akrylem. Některé dýmky jsou laděné do zelené či modré barvy včetně stejně tónovaného, akrylového náustku. Můžete mít tedy dýmku, která dokonale ladí s vašim oblečením. Dýmky Design Berlin jsou vhodné pro kouření aromatických tabáků, neboť firma Planta Tabak Berlin testuje chuť svých tabákových směsí právě na dýmkách db. Oblíbenými dýmkami jsou série Mayflower Grun, Mariner – dýmka zdobená mosaznými kroužky na hlavičce dýmky, Rallye, Marco Polo a mnohé další. Loňským hitem se stala dýmka Maigret v rustikálním provedení, která by určitě neměla chybět ve sbírce každého, kdo je fanda spisovatele Georgese Simeona a jeho komisaře Maigreta. Pro ty, co dají na astrologii, připravili v Berlíně tzv. Astro Pipes. Jedná se o sérii 12 dýmek, kdy každá dýmka patří k jednomu hvězdnému znamení. Na stříbrném kroužku je vyražen reliéfní motiv jednotlivého znamení.