Brebbia

Brebbia

Brebbia 
Brebbia je spolu s firmou Savinelli jediným velkým výrobcem strojově dělaných dýmek v Itálii. Vždyť obě vznikly ze stejného základu. Navazují na vynikající tradici italského dýmkařského průmyslu. Dnes jsou dýmky Brebbia známé po celém světě a za dobu své existence si získaly na oblibě. 

Historie
Italský příběh se jménem Brebbia začal roku 1947, kdy se Enea Buzzi a jeho bratranec Achille Savinelli rozhodli, že se budou živit výrobou dýmek. Achillův otec Carlo měl obchod s tabákovým zbožím přímo v centru Milána, který založil jeho dědeček, Achille Savinelli, už roku 1876. Bratranci se tedy rozhodli využít již zavedené značky Savinelli a začali velmi úspěšně vyrábět strojově dělané dýmky. V začátcích museli každou dýmku označit nápisem „pravý briar“, protože zákazníci měli pochybnosti, zda tak levné dýmky jsou vyrobeny z pravého briaru. Roku 1953 si zakladatelé rozdělili firmu a Buzzimu zůstala továrna, která nadále patří rodině Buzziů. Své nové dýmky Buzzi pojmenoval „MPB“ (Manifattura Pipe Brebbia) neboli Manufaktura dýmek Brebbia. Továrna se totiž nachází na ulici Via Piave v malém městečku Brebbia. Znak MPB byl na každé dýmce vyražen do kovového ležatého kosočtverce. Po roce 1968 se dýmky jednoduše nazývají podle místa vzniku „Brebbia“ a každá dýmka má ve znaku mosazný kosočtverec na troubeli. Roku 1976 se jméno firmy změnilo na Pipe Brebbia Srl.

Sortiment
Firma své dýmky a výrobky označuje zlatým kosočtvercem. Na troubeli dýmek je vyražen název firmy „Brebbia“, název dýmky, například „Pura“ a číselné označení tvaru jako například 6002. Firma má neuvěřitelné množství modelů a typů. Ojedinělou sérii pro sběratele je kolekce dýmek nazvaná „Grandi Designer“, kdy od roku 1998 až po současnost je pro určitý rok navržena dýmka zajímavou osobností z oblasti dýmkařství. Pro rok 2005 jím byl benátský architekt Riccardo Debole. Jeho dýmka má zajímavý a ojedinělý tvar žárovky, kdy dno hlavičky protíná černý akrylový náustek a hlavička dýmky je svedená do stříbrného závitu velmi podobného žárovce. Dýmka se prodává společně se stojánkem a dusátkem. Pokud dýmku vložíte do stojanu a před stojánek umístíte dusátko, dostanete objekt, který připomíná stolní lampu. Jak říkají propagační materiály o dýmce: „Světlá myšlenka, která ani nemusí produkovat světlo.“ Dýmky z této série se vyrábějí v šesti povrchových úpravách a rozlišeních. Mezi běžné kolekce patří dýmky řady Bamboo, Collection Fiammata, Spigot, Romanza nebo Ninja. Nejoblíbenější a asi mezi dýmkaři nejznámější série je však Linea A.