Bjarne

Bjarne

Bjarne – pokračování dánského designu
Po mnoho let jsou dýmky Bjarne Nielsena považovány za jedny z nejlepších volných tvarů, které dýmkař může najít. Bjarne je známý jako dánský „velvyslanec dýmek“. Tento titul není jen pocta, ale má opravdový základ v Bjarneho životopise. Bjarne Nielsen pracoval pro dánské ministerstvo zahraničních věcí a mimo jiné byl vyslán i na Dánském velvyslanectví v USA. Všechny Bjarneho dýmky jsou individuálně formovány podle kresby dřeva. Žádná nemá modelové číslo. Na přání zákazníka však může Bjarne vyhotovit dýmku podobného tvaru. Nikdy to ovšem nebude stejná dýmka, kterou už někdy vyrobil.  

Historie
Na počátku 70. let působil Bjarne Nielsen jako ekonomický poradce dánských firem na Dánském velvyslanectví v USA.  Roku 1973 se rozhodl pro úplně odlišnou práci. Odešel z dánských vládních služeb a veškeré své sny vložil do výroby vysoce kvalitních dánských dýmek. Hned po návratu do Kodaně založil svou manufakturu pod názvem – Bjarne Pipes Ltd. Jednalo se snad o největší rukodělnou výrobu stoprocentně ručně vyráběných dýmek v Dánsku. Jeho firma v současnosti zaměstnává pět zkušených řezbářů, mezi nimi jsou nejvýraznějšími osobnostmi Ph. Vigen a Johs.

Sortiment
Nejprestižnější kolekcí jsou dýmky označené „Bjarne Nielsen Signature“ Jedná se nejen o stoprocentně ručně vyráběné a individuální dýmky, ale také náustky jsou ručně řezány a vyrobeny z pevných materiálů jako je vulkanit, „lucite“, umělý jantar nebo „cumberland“. Každá Bjarneho dýmka je hodnocena podle kvality dřeva. Ke klasifikaci Bjarne používá písmena „J“ – „Ax“, kdy „Ax je vůbec nejdražší. Tuto klasifikaci pomocí písmen najdeme vyraženou na dýmce.

Bjarne proslul především svými nádhernými „freehandy“ umně zdobených stříbrem, exotickým dřevem či bambusem. Freehandy jsou doplněny náustkem typu „lucite“ a existují v různých barevných odstínech. Povrchová úprava je identifikována pomocí čísla, které však není vyraženo na dýmce. Každá dýmka je označena symbolem „bj“ na náustku a na troubeli najdeme vyraženo „bjarne“. Freehandy jsou dodávány ve dvou povrchových úpravách, v nejoblíbenějším hladkém provedení a v částečně rustikovém provedení. Mezi další sortiment patří i Bjarneho klasické tvary, které opět můžete dostat ve dvou povrchových úpravách: hladké a v hladké s rustikováním. Klasické tvary jsou prodávány podle číselných skupin, kdy každá skupina označuje určitou finální úpravu.