Big Ben

Big Ben

Big Ben – klasické holandské dýmky
Dýmky této holandské firmy se k nám dovážely již počátkem 90. let. Tyto strojově vyráběné dýmky mají dobrou povrchovou úpravu, elegantní provedení. Najdeme mezi nimi jak velmi klasické tvary, tak i mírně extravagantní.

Firma Royal Dutch Pipe Factory vyrábí také značky Hilson, Royal Dutch a Amphora.

Historie
Holandská firma Royal Dutch Pipe Factory (Elbert Gubbels & Sons BV). Dnes je to jediná dýmkařská firma v Beneluxu. Firma byla založena roku 1870 Elbertem Gubbelsem, který si v té době otevřel trafiku. Roku 1924 už začíná dovážet první dýmky. Během válečných let se Gubbels rozhodl sám vyrábět dýmky a nespoléhat se na nepravidelné dodávky jiných výrobců. Povolal francouzské řezbáře a dýmkaře a roku 1946 se firma zabývá výrobou dýmek. O 11 let později firma kupuje  továrnu De Rijk, kde se vyráběla značka Big Ben.  V padesátých letech měla firma úspěch s malou dýmečkou zvanou Pipoo. Firma vyváží své dýmky do celého světa. Dnes je firma součástí amsterdanské firmy, která zaměstnává na 50 lidí.

Sortiment
Dýmky Big Ben jsou označeny stylizovaným písmenem B na náustku. Firma nabízí široké spektrum dýmek . V řadě Big Ben Classic najdeme klasické tvary dýmek, většinou v tmavě hnědé povrchové úpravě, náustek je většinou akrylový, ale v sortimentu se vyskytují i dýmky ozdobené rohovinovým světlým náustkem. Firma se snaží jít s dobou a nebojí se experimentovat. Série dýmek Big Ben Trendy obsahuje dýmky, která mají extravagantní povrchovou úpravu či atraktivnější tvary. Často jsou doplněny akrylovými náustky, které barevně ladí s povrchovou úpravou dýmek. Pro náročnější dýmkaře jsou v nabídce speciality a limitované série s velmi pěknou přírodní povrchovou úpravou.